Menüü

III Pärandipäev Rannapungerjal

04.06.2024

20. juulil 2024 toimub Pärnaõue talus Rannapungerja pärandipäev, mis pakub ainulaadset võimalust sukelduda Peipsimaa rikkalikku minevikku. See päev on pühendatud nii noorematele kui ka vanematele pärandisõpradele, pakkudes tegevusi kõigile.

Päeva esimene üritus keskendub meie noortele, kes osalesid joonistusvõistlusel „Mina olen arheoloog. Joonistame Peipsimaa muinasaega“. Lapsed vanuses 7–17 eluaastat võtsid oma südameasjaks uurida ja kujutada Peipsimaa vanimat ajalugu, tuues esile kujuteldavaid stseene muinasajast. Päeva esimeses pooles tunnustame kõige silmapaistvamaid töid, lisaks on oma lemmikud välja valinud ka Muinsuskaitseamet ja Eesti Arheoloogide Liit. Noorte loodud töödest on koostatud ka näitus, mis on üles pandud Alutaguse bussipeatuste paviljonide seintele Rannapungerjas.

 

Samal päeval avatakse ka arheoloogianäitus „Rannapungerja paigavaimu vettpidavad allikad“, mis on ajendatud Rannapungerja jõe kallastelt ja Peipsi järvest kogutud kiviaegsetest ja ka hilisemate perioodide leidudest. Need, ligi 1000 leidu on Rannapungerja asustusajaloole lisanud umbes 8000 aastat ja väärivad põhjalikumat tutvustamist.

Lisaks näitusele toimub ka arheoloogiaseminar, kus mitmed tuntud arheoloogid jagavad oma teadmisi meie muinasajast. Käsitlusi kohalikest arheoloogilistest leidudest ja uusi teadmisi piirkonna vanimast ajaloost jagavad meiega arheoloogid prof. Aivar Kriiska ja Kristiina Johanson Tartu Ülikoolist, Tõnno Jonuks Eesti Kirjandusmuuseumist, Lembi Lõugas ja Heidi Luik Tallinna Ülikoolist. Seminari juhib allveearheoloog Maili Roio Muinsuskaitseametist.

 

Pärandipäeva praktilisem osa hõlmab arheoloogia töötubasid. Osalejad saavad kätt proovida vilja jahvatamises, nõelaga kudumises ja kivitöötlemises – oskustes, mis olid meie esivanemate igapäevaelu lahutamatud osad. Need töötoad ei ole ainult lõbusad ja kaasahaaravad, vaid annavad osalejatele ka ettekujutuse, kuidas elati sajandeid tagasi.

 

Kutsume kõiki Rannapungerja kogukonna liikmeid ning ajaloo ja kultuuri sõpru üle Eesti osa saama sellest erilisest päevast. Pärandipäev pakub haruldase võimaluse saada uusi teadmisi ja kogemusi meie ühisest ajaloost. Ärge laske käest võimalust osa saada sellest ainulaadsest kultuurisündmusest!

 

Pille Põld

MTÜ Tuletorn

Peipsi põhjaranniku muinaspärandi ürituste sarja eestvedaja