Menüü

Haruldane arheoloogianäitus Pärnaõue talus Rannapungerjal

04.06.2024

Sel suvel avaneb Pärnaõue talus Rannapungerjal erakordne võimalus tutvuda näitusega, mis toob esmakordselt laiema avalikkuse ette Rannapungerja jõe kallastelt ja Peipsi järvest kogutud kiviaegsed ja hilisemate perioodide arheoloogilised leiud. Näitus on tõeline ajarännak, mis pakub külastajatele ainulaadse võimaluse süüvida piirkonna rikkalikku ajalukku ja kultuuripärandisse.

Rannapungerja arheoloogiliste leidude kollektsioon on tähelepanuväärne, hõlmates ligi 1000 eset, mis on Rannapungerja asustusajaloole lisanud umbes 8000 aastat. Need avastused väärivad põhjalikumat tutvustamist ja mõtestamist, kuna nad heidavad uut valgust Peipsi paleomaastiku kujunemisele ja kogu Peipsi põhjaranniku esiajaloole.

Arheoloogiapärandi välinäitus algab Rannapungerja vanimast asustusest, s.o aastast 7200 eKr. See on seni vanim luust eseme dateering, mis leitud Peipsi järvest meie küla alt. Näitus lõppeb varasemate nappide kirjalike allikate ülevaatega, mida aitavad sisustada arheoloogilised esemed. Need allikad aitavad mõista, kuidas eelnevad sajandid on mõjutanud tänapäevast elu ja kultuuri. 2024. aastal möödub Rannapungerja esmamainimisest 490 aastat.

 

Näitus pakub külastajatele põhjalikku ja harivat kogemust, mis aitab mõista Rannapungerja ja Peipsi põhjaranniku rikkalikku arheoloogilist pärandit. Külastajad saavad näha, kuidas inimesed elasid ja töötasid erinevatel ajaperioodidel, ning millised olid nende suhted looduse ja ümbritsevate kogukondadega. Näitus on kujundatud nii, et see oleks informatiivne ja huvitav nii kohalikele elanikele kui ka kaugemalt tulijatele.

 

Pärnaõue talu ja Rannapungerja looduskaunis ümbrus lisavad näitusele erilise võlu, muutes külastuse meeldejäävaks elamuseks. Kõige parem ongi aastatuhandeid kestnud asustust tunnetada kohapeal tutvudes rikkalikku materjaliga, mis kogutud siitsamast ümbrusest. Ent kui siiski sel suvel kuidagi Pärnaõuele ei satu, siis on võimalik näitusega tutvuda sügisest kevadeni Eesti Ajaloomuuseumis Tallinnas.

 

Näitus on avatud kogu suve vältel ning pakub suurepärast võimalust avastada meie esivanemate pärandit ja ajalugu. Kutsume kõiki ajaloohuvilisi ja uudishimulikke avastama seda unikaalset näitust ja saama osa erakordsest ajarännakust, mis viib teid tagasi Rannapungerja ja Peipsi põhjaranniku rikkalikku minevikku.

 

Pille Põld

MTÜ Tuletorn

Peipsi põhjaranniku muinaspärandi ürituste sarja eestvedaja