Menüü

Noppeid Virve Osila loomingupäevast

18.12.2023
Autor: Grete Habakukk

Fotograaf Aulis Pärnpuu

Metsa ääres seisab vana maja, 

ümber lepik, linnulaulu täis. 

Ja toomingal, seal akna taga aias, 

on juba puhkend iga üksik õis…
V. Osila  Sotsialismi Tee 12.06.1958

Just selliste luuleridadega algas 25. novembril Mäetaguse rahvamajas luuletaja ja näitekirjaniku Virve Osila loomingupäev, noor punupatsidega Virve istumas kivikangrul ja lugemas oma lapsepõlve luuletust „Õitsev toomingas“. 

Loomingupäev toimub üle aasta, kui eelmisel korral sai avatud Virve Osila elutöötuba, siis sedapuhku otsisime korraldajatena uusi lahendusi ja võimalusi, et tuua tavaformaati veidi uudsust ja värskust. Nii jõudsimegi ideeni, eeskujuks sai teada-tuntud portreesaade „Tähelaev“, väikeste mugandustega sai sündmus nimeks „Virve Osila loomingupäev TÄHETUND“. Võtmeisikuks sellise sündmuse õnnestumiseks on kindlasti eestvedaja ja parimaks ning ainuõigeks valikuks sai Ene Raudar - Virve kauaaegne hea sõber, kes teab tema elulugu läbi ja lõhki.

 

Loomingupäev kulges mööda ajatelge ning tõi kuulajateni ja vaatajateni tähtsamad Virve Osila loominguetapid ning ka muud eluliselt olulised verstapostid – lapsepõlv, lühike elu Läänemaal ja elu kodukandis Mäetagusel, kus Virve on kirjutanud enamus oma luuletusi ja näidendeid.

 

Mälestuste puul on palju õisi,
igal õiel oma lõhn ja värv;
mõned närbuda ja pudeneda võisid,
mõnda nähes erguks muutus närv.

V. Osila „Noppeid vol.2“

 

Sündmuse eesmärk oli kaasata protsessi võimalikult palju meie valla kollektiive ning samuti oli oluline pakkuda üllatusi nii Virvele kui ka külalistele. Valla kollektiividest astusid üles Alutaguse lastekoor, Iisaku segakoor, Illuka naisansambel, naisrahvatantsurühm Kiigelind ja üksikesinejatena Liisi Kauber ning Anne Jõgi. Kõigil oli oluline ja kohati ka raske ülesanne,  näiteks koorid õppisid lühikese ajaga selgeks keerukad lood ja tantsurühma juhendaja lõi uue tantsu. Kokku sai kutsutud ka Mäetaguse naisansambel Sügislilled, kes sai uute asendusliikmete tõttu nimetuseks Sügislillede puudutus.

Suur kiitus kõikidele, kes oma panuse andsid sündmuse õnnestumisse.

 

 

 

 

Lisaks kohalikele esinejatele oli külalisi ka väljaspoolt meie valda: Lasva Luuleklubi, Ülo Needo Mooste külateatrist Virvendus ja muusik Kait Tamra. Igaühel neist oli jagada oma lugu Virvega. Mitmed Virve sõbrad ja fännid ei saanud kahjuks kohale tulla, kuid nad saatsid tervituse videosilla või telegrammi teel. Mõni neist oli sedavõrd liigutav, et võttis Virvel pisaragi silma, näiteks Kadi raadio toimetaja Tõnis Kipperi tervitus omaloomingulise luuletusega või Yoko Alenderi südamlik videotervitus. Sündmusel kõlasid ka tema isa Urmas Alenderi laulud Virve Osila sõnadele.

 

 

 

 

Tähetunnist said ootamatult tähetunnid, mida vürtsitas Virve Osila terav ja tabav huumor, lugusid oleks jagunud tähepäevaks või ka -nädalaks.
Oleme rõõmsad ja tänulikud, et ettevõtmine õnnestus ja saime osaks põnevast rännakust, kuid siiski on oluline mainida, et need olid vaid nopped Virve Osila elust ja loomingust. 

 

Aastast aastasse ma astun,
minu elutee on see;
tänuga kõik võtan vastu,
mis neis aastais antakse.

Olen reisijuht ja rändur,
tähtsad on siht kui tee;
sekka tuleb olla mängur,
et saaks pääsme võidule.

Mööda aastaid minnes tean ma,
kui on lõppemas mu retk,
elu ennast võiduks pean ma –
kulda väärib iga hetk.

V. Osila „Noppeid vol.2“

 

Koos loomingupäevaga toimus ka Virve Osila „Noppeid vol. 2“ esmaesitlus, uus raamat on saadaval raamatukauplustes ja Mäetaguse raamatukogus. Raamat passib hästi kingikotti!

 

Sündmuse pildigalerii on nähtav Alutaguse Huvikeskuse Facebooki kodulehel, samuti on peagi valmimas kogu sündmuse videojäädvustus. Huvilistel palun võtta ühendust, saame seda soovi korral jagada.

 

Sündmust toetas Eesti Kultuurkapital.