Menüü

XXVII Mäetaguse mõisapäev “Liigutuse aeg”

04.08.2023
Autor: Kärolin Kivestu

Foto autor: Aulis Pärnpuu

Mäetaguse XXVII  mõisapäev toimus 15. juulil Mäetaguse mõisaõuel ja selle aasta teemaks oli "Liigutuse aeg“. Kogu mõisapäeva programm oli sellel aastal inspireeritud käesolevast liikumisaastast. Kultuuriministeerium on 2023. aasta kuulutanud liikumisaastaks, mis kutsub eestimaalasi rohkem ja regulaarsemalt liikuma. Liikumine on võtmesõna paljude haiguste ennetamises ja ravis, samuti tervist tugevdava eluviisi kujundamises.

 

 

Mõisapäeva alustasime traditsioonilise Liikudes läbi Alutaguse jooksusarja osavõistluse „Kahe mõisa jooksuga“ ning kogu programmi oli lisatud teisigi liikuvaid tegevusi. Keskpäeval toimusid kirveviskamise, ammu- ja vibulaskmise Eesti meistrivõistlused ning kõigil huvilistel oli võimalik proovida kohapeal ka erinevaid viske- ja heitevahendeid.

Tänane mõisapäeva kontsert rääkis aga hoopis tundeliigutusest, mille loodetavasti kutsus vaatajas esile esinejate soov vaatajatele oma esinemisega rõõmu valmistada. Mõisapäeva avakontserdil astusid sellel aastal üles Mäetaguse orkester, naisrahvatantsurühm Kiigelind ja Rabaroosid, Iisaku Kunstide Kooli tantsulapsed ja rahvatantsurühm Avitagused. Lisaks Alutaguse valla kollektiividele esines külalisesinejana meeskoor Kaevur, kes pakkus publikule väga meeleoluka etteaste dirigent Kirill Gorjušini juhendamisel. Täname kõiki kollektiive ja nende juhendajaid, kes kaunistasid Mäetaguse mõisapäeva oma etteastetega. Suur aitäh Raivo Kallas, Marju Aul, Ave Jääger-Nurgamaa, Eha Pärnik, Alli Kaarama ja Kaja Peet!

 

 

 

Mõisapäeva kultuuriprogrammi raames toimus ka III Ida-Viru Pärimustantsu festivali „Pärimuse pundar“ tänavakontsert, kus astusid üles Rahvatantsuselts Kaera-Jaan, juhendaja Malle Ormilaan, Folklooriselts Kunglarahvas, juhendaja Reeli Tänavsuu ja Jõhvi rahvatantsuselts GEVI, juhendaja Marju Aul. Väga südantsoojendav oli mõisaõuel näha rahvariietes kauneid tantsijaid.

 

Tänavune mõisapäeva programm oli väga rikkalik ning pakkus avastamisrõõmu nii suurtele kui ka väikestele. Oli nii muusikat, teatrit, kino, sporti, kui ka põnevaid tegevusi, mida jagus mõisaõuele kogu päevaks. Kiikla kogukonnateater esines lustaka kogupere etendusega "Kitsetall, kes oskas lugeda kümneni", külla tuli lasteteater Trumm etendusega „Marss kuule“ ja lisaks oli võimalik Mäetaguse rahvamajas näha Karakter teatri etendust "Rootsi onu. Ka vaesed naeravad", mis on kohaliku poetessi ja näitekirjaniku Virve Osila sulest. Etendus räägib 90ndate värvikast maaelust, kus läbi tervendava huumori lahatakse tolle aja raskusi ning rõõme. Sündmustiku käivitab Rootsist kodumaale saabunud onu, kes on raudse eesriide taga viibinud 50 aastat. Peale etendust toimus ka autogrammitund ja kohtumine poetessi endaga ning oli võimalik tutvuda Virve Osila elulootoa ning loominguga.

 

Lisaks toimus staadionil esmakordselt ka kõigile huvilistele papagoilaskmine. Tegemist on keskaegse traditsiooniga, kus igal kevadel toimus Euroopa Hansalinnades linnulaskmine, et ergutada sõjamehi enne sõtta minekut. Legendi järgi suutis ühel korral võitjaks tulla ka 16aastane Toomase nimeline Eesti poiss, kes lasi õrre peal olnud linnu teiste imestuseks alla ja keda meie tunneme Tallinnas oleva Vana Toomasena. Linnu alla laskja sai üheks aastaks papagoilaskjate kuningaks. Seekordsel  võistlusel said mõõtu võtta nii tegevsportlased kui ka kõik inimesed, kes soovisid kätt proovida. Parimad ja täpsemad laskjad pääsesid lõppvõistlusele. Võistlust korraldas ja viis läbi just hiljuti Rovaniemis Maailmameistrivõitlustel ajaloolises vibulaskmises meeste klassis hõbemedali saavutanud Alutaguse kandi mees Meelis Pällo. Sellel aastal said papagoilaskjate kuningaks tegevsportlaste seast Dimitri Saley ja rahva hulgast Kristjar Papstel, kes osutusid täpsemateks laskuriteks ja said endale koju viia papagoikujud.

 

 

Mõisapäeva peaesinejaks oli sellel korral akustilise kontserdiga Hendrik Sal-Saller ja Erko Laurimaa ning õhtul sai jalga keerutada legendaarse ansambli Folksell saatel. Lisaks toimus õhtul ka Mäetaguse rahvamajas öökino "Suvitajad“. Kõik huvilised said mõisaõuel proovida ka Gato lõbusad kogupere õuemänge nagu 4 ritta, jenga, koti- ja  rõngavise, jalggolf, puhumisjalka ja palju muud. Avatud oli kohalike käsitöömeistrite näitus-müük ja toimusid ka käsitöö õpitoad, kus valmistati lilleprosse ja kaunistati seljakotte ning mida juhendasid oma ala meistrid Ruth Linnard ja Tiina Kivil. Lisaks toimus ka punutiste ja patside tegemine tüdrukutele ning soengu sättimine poistel. Kohal olid ka Mäetaguse vabatahtlikud päästjad, kes jagasid tuleohutusalast nõu. Mõisaõuel olid avatud mitmeid kohvikud, kust sai osta meelepärast toitu ja jooki. Ilus ilm rõõmustas nii meie külalisi kui ka esinejaid. Suur tänu kõigile, kes mõisapäeva kordaminekule kaasa aitasid!