Menüü

Tunnustussündmus Ida-Viru EHE

07.02.2023
Autor: Kärolin Kivestu

Fotode autor: Aulis Pärnpuu

Selleks, et märgata ja tunnustada Ida-Virumaa kultuuri- ja spordiinimesi toimus juba teist aastat järjest Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu, Ida-Virumaa Spordiliidu ja Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupi koostöös 21. jaanuaril ühine spordi- ja kultuuriinimeste tunnustusüritus Ida-Viru EHE, mis seekord leidis aset Kiviõli rahvamajas.

 Tunnustusi jagati väga mitmetes eri kategooriates ning kultuuriprogrammis astusid üles maakonna erinevad kollektiivid ja esinejad nagu näiteks aasta rahvamuusikuks valitud Kaarin Aamer, kes esitas sündmuse alguses imeilusa laulu koos harfiga, Iisaku rahvamaja Sigin-Sagin meesrühm tantsuga „Meeste meri“, spordiklubi Idaplokk põnevate taekwando etteastetega, Jõhvi spordikooli võimlejad, Lüganuse segakoor ja Kohtla-Järve Kultuurikeskuse vokaalansambel Bliss koos tantsukollektiiviga Viis tähte, kes esitasid lõpunumbriks laulu „Tähti täis on öö“. Oma kohal viibimisega tegi sündmusele au ka Eesti Vabariigi kultuuriminister Piret Hartman.

 

Tänusündmuse esimeses osas kuulutati välja Ida-Viru EHE aasta parimad ning tunnustusi jagati kümnes kategoorias, milleks oli aasta uus algatus, -kultuurisündmus, -tehniline tugi, -kultuuritöötaja, kultuurikollektiivi juht, -noor tegija, -koostööpartner, -loometunnustus, -muuseumitöötaja ja aasta raamatukogutöötaja. Kandidaate tunnustuseks oli võimalus esitada Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidule kõigil üksikisikutel, asutustel ja organisatsioonidel.

Auhinnaks oli Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu tänukiri ja Ida-Viru EHE meene, milleks olid betoonist kuldse sisemusega kausid. Miks betoon ja miks kuld? Betoon sümboliseerib üldiselt kõiki meie maakonna kultuuriasutusi ja hooneid, millest räägitakse tavaliselt rohkem kui inimestest, kes tegelikult need majad sisuga täidavad. Tunnustusündmuse ja tunnustuste eesmärgiks on väärtustada just neid inimesi, kes on aga ise maakonnas kulla väärtusega.

 

Inimese kõige kaunim ehe

on ta hing, mis teeskluseta, ehe;

hing, mis Looja poolselt loodud looma,

ehtsat rõõmu meie elupäevadesse tooma. 

(Virve Osila)

 

Ühisel sündmusel jagasid tunnustusi ka Ida-Virumaa Spordiliit ja Kultuurkapital. Ida-Virumaa spordi- ja kultuuritähti oli tõepoolest sündmusele kogunenud palju ning mitmed maakondlikud tunnustused tulid ka Alutaguse valda.

 

Alutaguse vallast said tunnustuse ja olid nomineeritud järgnevad isikud ja organisatsioonid:

 

 

IDA-VIRU EHE 2022 TUNNUSTUSED

 

Aasta uus algatus

Sellel aastal toimunud, uue algatusena tekkinud, esiletõstmist vääriv kultuurisündmus.

Laureaat: R.A.A.A.M. teatri suveetendused Mäetaguse kirvehallis

Tänu R.A.A.A.M teatrile tekkis 2022. aastal juurde üks avastamist väärt suveetenduste paik Ida-Virumaal- Mäetaguse kirvehall. Kirvehallis mängiti kokku 11 korral kolme etendust:  "Praegu pole aeg armastamiseks", "Diktaator, naljamees ja liiderdaja", "Läbi kõigi elude ma otsin sind...". Etendused rikastasid maakonna kultuuripilti ja tõid piirkonda ka palju inimesi  kaugemalt. 

 


Foto: IVOLi esimees Eve East ja R.A.A.A.M teatri esindaja

 

Aasta kultuuritöötaja

Aasta jooksul kultuurivaldkonnas eriliselt silma paistnud, kogukonda  ühendanud ja maakonna kultuurielu rikastanud kultuuritöötaja.

Nominent: Ruth Linnard, Kiikla rahvamaja juhataja

 

Aasta kultuurikollektiivi juht

Juhendaja, kes on oma tegevuse- ja juhtimisega saavutanud kultuurikollektiivi kestvuse ja kõrge kunstilise taseme.

Nominent: Raivo Kallas, Mäetaguse puhkpilliorkestri dirigent

Laureaat: Marju Aul, Kiikla naisrühma Kiigelind juhendaja

Marju juhendab kolme rahvatantsurühma – Jõhvi naisrühma Gevi 1 ja Gevi 2 ning Kiikla naisrühma Kiigelind. 2022. aasta oli Marju jaoks suurte väljakutsete aasta. Ette tuli valmistada 2 rühma osalemine III Eesti Naiste tantsupeol ja ühe rühma  osalemine vabariiklikul võimlemispeol. Marju kuulus naiste tantsupeo korraldustiimi N3 naisrühmade nurgajuhina ja oli Ida-Virumaa rahvatantsupeo üldjuht. Kõigele lisaks jõudis Marju luua kaks uut tantsu, need oma rühmadele selgeks õpetada ning osaleda salvestustega tantsude omaloomingu võistlusel.

 

Foto: IVOLi esimees Eve East ja aasta kultuurikollektiivi juht 2022 Marju Aul

 

Aasta loometunnustus

Maakonnas tegutsev kirjanik, kunstnik, käsitöömeister, interpreet vm. Isik, kes rikastab oma loominguga maakonna kultuurivaldkonda.

Nominent: Virve Osila, luuletaja ja näitekirjanik

 

Aasta raamatukogutöötaja

Isik, kes on aasta jooksul saavutanud oma töös väljapaistvaid tulemusi või rakendanud olulisi uuendusi, mis on positiivselt mõjutanud paikkonna elu või kogukonda läbi raamatukogu tegevuste

Nominent: Hille Väljaotsa, Iisaku raamatukogu vanemraamatukoguhoidja

 

Aasta tehniline tugi

Kultuurisündmust toetav heli-, valgus-, videoprojektsiooni-, jm tegelev isik/organisatsioon. Tugi kultuurisündmuse paremaks kujundamiseks, mis annab sündmusele lisaväärtust.

Nominent: Margus Pikhoff,  Alutaguse Huvikeskuse helitehnik

 

IDA-VIRUMAA SPORDILIIDU TUNNUTUSED

Parim naissportlane -Aveli Uustalu, suusatamine, Alutaguse Suusaklubi, treenerid Timo Juursalu ja Margus Uibo.

MK etapil III, 12., 35. koht, U23 MM 16. koht, OM võistkondlik 16. koht, ind. 64. koht, Eesti MV kaks individuaalset I kohta, II koht, kaks III kohta, võistkondlik I ja II koht

 

Foto: Parim naissportlane 2022 Aveli Uustalu

 

KULTUURKAPITALI TUNNUSTUSED

Alutaguse Elulaadikoda - aastapreemia noorte oma räpifestivali (NORF) korraldamise eest

NORF ehk noorte oma räpifestival on Iisaku noorte omaalgatuslik projekt, mille eestvedajad on koolinoored, keda toetab MTÜ Alutaguse Elulaadikoda. 2022. aastal toimus festival teist korda. NORF on loodud, et anda võimalus noortele räpihuvilistele oma loomingu tutvustamiseks ja koos juba teada-tuntud artistidega laval üles astumiseks. Tänavusel festivalil astus publiku ette 11 noort räpparit/räpipunti Eesti erinevatest paikadest ja lisaks neile olid kohal juba tuntud artistid Heleza ja clicerik & mäx. Kohale oli toodud muljetavaldav tehniline park ning sündmus oli tõeliselt äge ja kõrgel tasemel läbi viidud. 

 


Foto: Kultuurkapitali Ida-Viru ekspertgrupi esimees Arno Rossman, NORFi korraldajad Jonathan Habakukk ja Kristjan Habakukk

 

Palju õnne kõikidele laureaatidele ja ka nominentidele. Kõigi tunnustuse pälvinute kohta on täpsem info Ida-Virumaa omavalitsuste Liidu kodulehel: https://ivol.ee/ida-viru-ehe

 

Märgakem, tänagem ja tunnustagem! Säravat kultuuri-ja spordiaastat kõigile!