Menüü

Kultuurirahva tõhustuspidu

31.05.2022
Autor: Kärolin Kivestu

Alutaguse valla isetegevuslased tõhustasid oma tervist, keha ja vaimu 20. mail Mäetaguse rahvamajas toimunud „Tõhustuspeol“. 

Üks kord aastas toimuvad stiilipeod on olnud pikaajalise traditsiooniga, kuid vahepealsed aastad ei ole olnud kultuuriinimestele kergete killast ning raskendanud kollektiivide kokkusaamist ning ühiseid esinemisi. Selleks, et kultuurirahvas uue hoo sisse saaks ning et kultuurile taas eluvaim sisse puhuda, korraldasime tõhustuspeo. 

 

Üritust juhtisid kaks medõde, kes olid tulnud kontrollima Mäetaguse rahvamajast tulnud hädakutsungit sõnumiga, milles seisis, et väidetavalt on tarvis kiiremas korras hakata tõhustama ja ergutama kultuurirahva tervist, keha ja vaimu. Lähtuvalt Vabariigi Valitsuse määrusest loobuda maskikandmisest avalikus kohas ning testimisnõude tühistamisest, panid medõed siiski kõiki peolisi õhtu jooksul erineval viisil testidega proovile. Medõed tegid peole saabudes koheselt kõigile esmase läbivaatuse ja kontrolli ning veendusid, et kõik pidulised oleksid eeskujulikult negatiivsed ning valmis ka oma tervist, keha ja vaimu ergutama ja tõhustama. 

 

    

 

Selleks, et tõhustuspidu saaks alata ja õige hoo sisse, tuli alustada loomulikult tõhustamisest, seetõttu jagati kõikidele peolistele kätte „tõhustusdoosid“, et ergutada vaimu ning anda positiivse laengu. Õed alustasid ühest doosist, kuid lubasid peo jooksul vastavalt vajadusele annuseid suurendada ning kõigile soovijatele välja kirjutada ka vajadusel uue retsepti. Tõhustusdoos koosnes järgmistest komponentidest: tuhat head mõtet, näputäis rõõmsat meelt, peotäis lusti, sada grammi energiat, 5 kilo huumorit. Medõed toonitasid, et pakutav kaitse on tõhus ja ei sõltu sellest, millise tõhustusdoosiga on tehtud esmane kuur. Tarbimine täiesti ohutu ning doosi võib võtta sisse nii täismahus kui ka poole kaupa või tarvitada ära peo jooksul. 

 

Oma tuju sai peoõhtu jooksul parandada ka tantsuplatsil, sest tantsuks oli mängimas ansambel Jämm. Lisaks tantsimisele oli võimalik peoõhtu jooksul ennast proovile panna ka erinevates testides. Kõigil soovijatel oli võimalus peo jooksul proovida ära arvata mõistatuskotikeste sisu, kuhu olid pandud erinevad ained nagu odrakruup, manna, must pipar, kaerahelbed, kartulijahu, kaneel, makaronid, suhkur, herned, tatar, riis, loorber, nisujahu, sool ja kreekapähklid. Peo lõpus said parimad arvajad ka auhinnatud. 

 

 

 

Rahvamaja seintele olid riputatud ka huvitavad pildid, mis ajuga vigurdasid. Mõnda pilti vaadates tundus, et paigal seisev pilt hakkas liikuma, teisel pildil oli varjatult peidus hoopis teinegi pilt. Lisaks sellele oli kõigile, kes tundsid, et hakkavad peo jooksul väsima või vajavad lihtsalt turgutust, loodud ka laadimisjaam. Laadimiseks tuli istuda laadimisjaama punkti ning tunnetada, kuidas energiavarud taastuvad. 

 

Selleks, et peoliste tuju ei langeks, viidi peoõhtul läbi veel teisigi teste. Medõed näitasid erinevaid sõnu, millest olid tehtud anagrammid, ehk nende sõnade tähtedest tuli kokku uus sõna. Näiteks „vintis ka“ anagrammis oli peidus sõna vaktsiin, „unes auru“ sõnapaarist sai kokku hoopis naerusuu ja „maksaks eit“ andis vastuseks kaitsemask. Medõed panid proovile ka nägemisvõimet ning näitasid erinevaid pilte. Piltidel oli ära peidetud mitu asja, näiteks ühtepidi vaadates oli võimalik tuvastada jänest ja teistpidi sama pilti vaadates hoopis parti, või siis ühtepidi oli võimalik näha karikat ja teistpidi hoopis kahte nägu. Põnevust valmistasid ka kuulmistestid, kus tuli ära arvata tagurpidi mängima pandud laulude esitajad ja pealkirjad. Lood kõlasid küll tagurpidi, kuid peolised said nende ära arvamisega edukalt hakkama. 

 

Peoõhtul astusid oma etteastetega üles ka Alutaguse valla kollektiivid, kes kaasasid oma etteastetesse ka hoogsalt peorahvast. Sündmust alustas vägevate nootidega Mäetaguse puhkpilliorkester, seejärel oli võimalus meie valla rahvatantsukollektiivide Sigin-Sagin ja Avitagused eestvedamisel tantsida nii perekonnavalssi kui ka lõbusat paaristantsu. Meeleolukate lauludega astusid üles ka regilauluansambel Silmaline ja rahvalauluansambel Kalina Krasnaja ning kõige viimase etteastena rõõmustas peolisi humoorikate laulumängudega kollektiiv Kirsid tordil.

 

 

 

Alutaguse Huvikeskus väljastas ka tõhustuspeol osalemise tõendi kõigile esinenud kollektiividele. Tõend kinnitab kollektiivi eeskujulikku seisundit esineda ja osaleda nii vallasisestel kui ka üle-eestilistel sündmusel. Tõendi väljastamise aeg 20. mai 2022, testimiskoht Mäetaguse rahvamaja, Alutaguse vald, kehtivus 1 aasta. Lisaks anti üle ka kostüümipreemiad kõige tõhustavamatele peolistele. 

 

    

 

Alutaguse Huvikeskus tänab kõiki tõhustuspeol osalenud kultuurikollektiive ja peolisi. Me loodame, et teie keha, vaim ja tervis on nüüd igakülgselt tõhustatud ning et tõhustuspeo mõju kestab pikalt. Kui tunnete, et tõhustuspeo mõju kaduma hakkab, siis olete alati oodatud meie valla mitmekülgsest kultuuriprogrammist ja sündmustest osa saama, mis loodetavasti pakuvad teile läbi aasta mitmekülgseid elamusi.