Menüü

Ida-Viru EHE on meie rahvatantsuõpetaja Ave Jääger-Nurgamaa

04.02.2022

Möödunud aasta lõpul kuulutas Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit välja konkursi tunnustamaks Ida-Virumaa säravaid kultuuriinimesi. Koostöös Eesti Kultuurkapitali Ida -Virumaa ekspertgrupi ja Ida- Virumaa Spordiliiduga kutsuti ellu kena ja tähendusliku nimega tänusündmus IDA-VIRU EHE.

Virve Osila kirjutas nime ka kaunilt lahti:

Inimese kõige kaunim ehe

on ta hing, mis teeskluseta, ehe;

hing, mis Looja poolselt loodud looma,

ehtsat rõõmu meie elupäevadesse tooma.

 

Kandidaate oli võimalik esitada üheksas kategoorias. Alutaguse valla inimestest olid selle aastal üles seatud:

kultuuritöötaja - Ruth Linnard

kultuurisündmus - Ruth Linnard (uus algatus-  rahva lemmikmuinasjutukangelase valimine)

kultuurikollektiivi juht - Marju Aul,  Ave Jääger- Nurgamaa, Reet Rebban

koostööpartner - Ago Gaškov, Rene Kundla

loometunnustus - Tiina Kivil

tehniline tugi - Ann-Leena Miller

loov muuseumitöötaja - Liivi Mölder

 

Kõik head pakkumised ja tunnustust väärt! Laureaaditiitli tõi aga sel korral meie  valda Ave Jääger- Nurgamaa, kes tunnistati aasta kultuurikollektiivi juhiks.

 

 

Minu tutvus Avega ulatub nendesse aastatesse, mil Ave alles koolitüdruk oli ja mina huvijuhi tööd tegin. Loomulikult Ave tantsis juba toona. Ja laulis ja luges luuletusi ja oli üks koolilehe eestvedajatest jne. Nii ei imestanud vist keegi, kui Ave Viljandisse tantsu õppima asus. Mis aga eriti vahva, käis koolis ära ja tuli koju tagasi. Polegi ju nii tavapärane. Varsti pea kakskümmend aastat tagasi asus Ave tööle Iisaku Kunstide Kooli tantsuõpetajana ja jõudu on jagunud ka  rahvamaja tantsurühmade juhendamiseks. Iisaku tantsurühmad on Ave juhendamisel osalenud suurtel tantsupidudel Tallinnas, naiste pidudel Jõgeval ja meeste pidudel Rakveres ning loomulikult on nad kaunistanud väga paljusid kohalikke sündmusi.  Sel keerulisel ajal, kus proove rahvamajas ei olnud lubatud teha, tantsiti õues. Ka talvel.

 

Aga mitte ainult tantsuõpetaja pole Ave kunstide koolis, lisandunud on plokkflöödi, karmoška, kitarri, ukulele, mandoliini, Eesti lõõtsa õpetamine. No ja kui ses osas täpne olla, mängib Ave veel klaverit, kandleid ja torupilli. Loodan, et ei unustanud midagi. Ja kui tantsulapsed laval on, siis teadke, et kostüümid on neile enamasti ikka Ave selga õmmelnud. Ja enda kirjutatud lauluga on Avet ka laval üles astumas nähtud.

Kirjapandu pole kaugeltki kõik, mis Ave tegemisi Iisakus kirjeldaks, aga ei saa unustada, et Avel on neli last, keda kõiki ka pisipõnnist peale lavalaudadel nähtud on. Küll pilli mängimas, küll laulmas, küll tantsimas.  Oma kaasa Janno on ka Ave tantsupisikuga nakatanud.

 

Nii et ei ole mingit kahtlust, Ave ongi IDA-VIRU EHE!

 

Loo autor: Merle Pikhoff