Menüü

Mõisakohvikute päev – maitsemeelte pidu

14.08.2021
Autor: Jaana Toss

Foto autor: Aulis Pärnpuu

Hommikukohvi pakkus päeva uustulnuk – Tudulinna hääbunud mõisa kohvik. Rikkaliku koogileti, mis pakkus nii silmailu kui kõhutäidet, olid ette valmistanud Tornikuke Kohviku usinad perenaised. Päev jätkus suvefestivaliga „Tudulinna tuled“, mis pakkus meeleolukat ajaveetmist hilise õhtuni. Henri Aruküla saksofonipalad ning Andres Meresmaa ajalooline ülevaade Tudulinna mõisast kuulatud, võis suunduda Iisaku kadunud mõisa kohvikusse. 

Vaskpillikvinteti Tuulisbrass lugude saatel said toekama suutäie ihalejad endale tellida lausa lambalihapilaffi ning lõunaoote võis lõpetada magusate Pavlovate, marjakookide ja muu hea-paremaga – nende valmimise eest olid hea seisnud Iisaku näiteringi liikmed ning kohalik ettevõte Lammas ja Roos. Selleski kohvikus sai kõhutäiele lisaks ka vaimutoitu – kohalikest ajaloolistest kõrtsidest tegi ülevaate Anne Nurgamaa. 

 

Hommikune hall ja vihmane ilm hakkas tasapisi päikesele ruumi tegema ning kohvikute külastajate voor tasapisi suurenema. Kuna lõunaaeg oli juba käega katsuda, tuli järgmise kõhutäie järele sõita Illukale, kus Helen, Marju&Co kohvik pakkus SUPRAMAGi. Teisisõnu – sai nii suppi, praadi kui magustoitu. Mõnusaid maitseid jagus ka loosirattasse. Ei saanud siingi ilma ajaloolise kõrvalepõiketa: huvilistele tutvustati mõisakompleksi ajalugu. Kurtna noortekeskuse noored tantsisid ja laulsid ning Marianne Leibur ja Karl Madis Pennar kostitasid kuulajaid „suupäraste“ paladega juba suviselt soojas ja päikeselises Illuka mõisapargis.

 

Hõrgud palad ootasid ees ka Kiikla unustatud mõisa kohvikus. Juba keskpäeval sai alguse IV Kiigepäev, mis pakkus erilist lusti just lastele. Soolaste ja magusate ampsude eest hoolitsesid Kiikla Kiigelinnu kohvik ning Tagavälja talu koduköök. Kiikla muinasjutuküla etendas lavastust „Kuida ma-rahwas woib röömsaste elada“. Tantsurühm Kiigelind tantsis rõõmsavärvilistes kleitides rõõmsaid tantse ning oma lauludega rõõmustasid kuulajaid Meelis Punder ja Priit Pihlap. 

 

Eelviimane kohvik avas uksed kell 19.00 Mäetaguse mõisapargis. Selleks ajaks olid ka kõige skeptilisemadki kodanikud veendumusele jõudnud, et vihm on taandunud ja päike tulnud ülejäänud õhtut ilusaks tegema. Suur mõisapark mahutas kõik hilise pärastlõunakohvi nautlejad lahedasti ära ning Jaan Tätte muhedad lood ja laulud jõudsid ka kohvikulaudade taga istujate kõrvu. Suupärast pakkusid Tagavälja talu ja Mäetaguse Vabatahtlik Päästekomando, kes küpsetas kohapeal mõnusaid pannkooke. Pärast mehist söömaaega ning kõrvupaitavat kontserti kutsus Heldi Aia kõiki mõisaekskursioonile.

 

Keda pikk päev veel liialt ära ei olnud väsitanud, nende jaoks mängis Pagari mõisapargi öökohvikus ansambel Kruiis tantsulugusid ning Catering Kene kohvik pakkus hiliseid ööampse.

 

Tänukummardus kõikidele, kes sellest kenast päevast osa tulid saama! Suur aitäh korraldajatele, tänu kellele oli pikk päev oli täis mõnusaid maitseid, hõrke helisid ning tummiseid tarkusi! Kohtumiseni järgmisel aastal!