Menüü

Taas mõisaõuel hõisates

16.07.2021
Autor: Jaana Toss

Foto autor: Kaidi Sootalu

Tulipalava juulikuu 10. päeva pärastlõunal sai Mäetagusel hoo sisse XXV mõisapäev. Rõõmustavalt palju hakkas silma neid, kes oma uhke suvekübara kapist välja olid otsinud ja pähe sättinud. Ehk vist rohkem siiski palava päikese kaitseks, kui lihtsalt ilu pärast. Kuid olgu põhjus milline tahes, mõisapäevale passib kübar imehästi. Päevajuhiks oli seekord palutud Rebane – Sander Rebane. Rahva seas liikus aga ringi karu – Mäetaguse karu, kes vahepeal puhkpilliorkestri koosseisus ka trummi lõi. 

Muusikat, meelelahutust ja kõhutäidet leidus igale maitsele. Kontserdikavaga esinesid Eleryn Tiit ja Frederik Küüts. 7 linna muusika festivali raames pakkusid head muusikat ja luulet Nõgisto, Timm ja Wimberg. Mõisa ees võis nautida lauluvõistlusel Viisiratas osalenud laste esinemist ning hiljem rahvapilliansambel KIMP kontserti. Käsitöömaja ees aga toimus KaRakTer teatri etendus. Iisaku Kihelkonna Muuseumi korraldatud töötoas kaunistati riidest kotte pakutrükis mustritega ning kirveviskamise hallis käis kibe võistlus päev läbi.

 

Väga meeleolukaks ja lõbusaks osutus mäng „Retk läbi Alutaguse“, kus omavahel võistlesid tuntud alutaguslased Tauno Võhmar, Rene Kundla ning Mari Oolberg. Müügilettidelt võis endale soetada mitmesugust käsitööd, lisaks mett, istikuid ja lilli. Kiikla rahvamaja tantsurühma Kiigelind kuldkollastes kleitides esitatud tants püüdis päikese saadetud sära ja soojust üles tagasi peegeldada. Sinistes kleitides tehtud etteaste oli aga ilmselge vihje sellele, et oleks viimane aeg mõisaõuele üks jahedam merebriis saata. Lastealal olid ennast sisse seadnud Kiikla muinasjutuküla, lasteteater Marionett, Feralia mängujuhid ning kloun. Kätt sai harjutada väga suurte ja eriti suurte seebimullide loomisel. Pikim järjekord lookles aga hoopis lillepärgadega tütarlaste juures: seal „tehti nägusid“ ehk näomaalinguid. Lasteraamatute laadalt lahkus mõne põnni ema-isa aga lausa sületäie raamatutega.

 

Kes tahtis kogu melu teise nurga alt näha, võis Lux Expressi retrobussidega ümber pargi lõbusõitu teha. Mäetaguse Vabatahtlik Päästekomando jagas meelelahutuse kõrvale kasulikke teadmisi. Proovida sai suitsusukeldumist ja veega täpsuslaskmist. Julgemad ja aktiivsemad osalejad pälvisid ka auhindu, mis igapäevaelus marjaks ära kuluvad. Mängida sai interaktiivset maastikumängu. Kellel see katsetamata jäi, siis teadke, et mäng on ka hetkel avatud. Selleks on vaja nutiseadmesse alla laadida rakendus Actionbound ja otsida mängu „Kõndides mõisaradadel“. Mäng toimub Mäetaguse mõisa ümbruses ning teadmistepagas rikastub nii huvitavate faktide võrra kui lugudega mõisast. Sobib perele nii mõnusaks ajaviiteks kui ka jalutuskäiguks.

 

Päeva lõpetas tantsuõhtu Margit Tali Bändi saatel. Väga menukaks kujunes rahvamaja kõrvale püsti pandud öökino, kus sai vaadata filmi „Eesti matus“. Korraldustoimkonnale olid tõhusaks toeks Alutaguse Õpilasmaleva Mäetaguse rühma noorte abikäed. Mõisapäeva lillekaunistused tegi oma valla firma Hansu Puukool. Oma lihtsuses pilkupüüdvad seaded pakkusid silmailu ning pidasid lõõskavale päikesele kenasti vastu. Pärast pikka vaheaega sai taas mõisaõuel hõisata ning täiel rinnal ilusat suveilma nautida. Suur tänu kõikidele, kes päeva ladusale kulgemisele kaasa aitasid.