Menüü

Vabariigi sünnipäeva tähistamine Alutaguse vallas

28.02.2021
Autor: Jaana Toss

Foto autor: Aulis Pärnpuu

Äratuskell tiriseb nõudlikult ja pikalt, sest käsi ei taba kohe vaigistusnuppu. Lõpuks õnnestub ärataja siiski vaikima sundida, aga sooja teki all varvaste sirutamiseks aega pole – kohvimasin käima, võileivad taldrikule ning pärast kiiret hommikusööki pööran autonina Iisaku poole. Kell 7.00 alustame koos valla noorsootöö juhi Marikaga Iisaku noortekeskuses kiluleibade valmistamist, et hommikuselt suusamatkalt tulijatel oleks midagi toekat ja tahedat põske pista.

 

Eelnevatel aastatel on Eesti Vabariigi aastapäeva tähistatud päikesetõusul Iisaku vaatetornis lipu heiskamisega. Seekord tuli aga plaan A kõrvale heita, kuna tihedalt koos olemine ja küünarnukitunne ei ole praegusel pandeemia-perioodil sobilik ja soositud. Plaani B ei tulnud kaua otsida: kuna pärani avatud taevaluukidest on sel talvel lund väga heldelt langenud, siis mis sobiks kargesse talvehommikusse paremini kui üks värskendav suusasõit.

 

  

 

Nii koguneski 24. veebruari hommikul 14 varast ärkajat Iisaku Kunstide Kooli juurde, et kell 7.00 suusarajale suunduda ning riigi 103. aastapäeva sportlikult alustada. Raja valmistas ette Margus Rajas ja matka juhtis Kalvi Kivimäe Kaitseliidu Alutaguse malevkonnast. Ilmataat omalt poolt otsustas piduliku päeva puhul looduse läikima lüüa ja kattis lume ühtlase jääkoorikuga, mis lisas suusatamisele kerge uisunüansi. See aga kedagi ei heidutanud, sest kui juba varavalges välja on tuldud, siis tuleb seda ka nautida! Seitsmekilomeetrine rada osutus mõne entusiastlikuma osaleja jaoks liiga lühikeseks, sestap tehti veel teinegi ring. Gümnaasiumi hoovi kaetud laual ootasid suusasõidult saabujaid kiluleivad, Dello pagariäri poolt valmistatud saiakesed ning soe tee. Ühiselt jõuti tõdemuseni, et selline sportlik üritus võikski 24. veebruaril traditsiooniks saada. Algusaeg sooviti siiski veidi hilisemaks nihutada – rajale suundutakse pärast hümni ära kuulamist.

 

Päev jätkus pärgade panekuga Pagaril, Mäetagusel ja Tudulinnas. Pidulik tseremoonia toimus Iisakus Alutaguse vabadusvõitlejate mälestusmärgi juures, kus Anu Tettingule ja Oleg Kuznetsovile anti üle valla teenetemärgid koos vastava tunnistusega ja kuulutati välja 2020. aasta valla aukodanik Lembit Mägi. Pärast tseremooniat planeeritud rahvaretk tuli siiski ära jätta.

 

  

 

26. veebruaril esines Illuka mõisas Mari Jürjens, klaveril saatis Aivar Surva. Ajal, mil ühed piirangud olid enam-vähem lõppenud ja teised polnud veel alanud, oli see tõeliselt hingekosutav kontsert.